بیمه های مهندسی

بیمه های مهندسی از جمله رشته های مورد توجه صاحبان صنایع و سرمایه در بازارهای جهانی محسوب می شود که با توجه به کاربردهای گوناگون آن از تنوع زیادی برخوردار هستند. بیمه های مهندسی خطرات احتمالی و حوادث فیزیکی ناگهانی و غیر قابل پیش بینی در طول فعالیت های صنعتی، عمرانی و طرح های ساختمانی و وقوع خسارت های بزرگ به سرمایه های کلان را تحت پوشش قرار می دهد. محدوده پوشش‌ در بیمه‌های مهندسی برخلاف سایر رشته‌های بیمه که اکثراً دامنه‌ای بالنسبه و محدود دارند و تنها خطراتی معدود را زیر پوشش خود قرار می‌دهند، بسیار وسیع و گسترده است.

این نوع بیمه به دو دسته کلی تقسیم می شود :

 • بیمه‌‌هایی که برای دوره عملیات ساخت و نصب صادر می‌شوند.
 • بیمه‌‌هایی که برای دوره بهره‌برداری صادر می‌شوند.

انواع بیمه‌های مهندسی

بیمه تمام خطر پیمانکاران  C.A.R

پروژه های ساختمانی از تاریخ شروع تا زمان تحویل به کارفرما در مقابل هرگونه خسارت ناشی از هر حادثه همچنین خسارتهای مادی، جرح ، صدمات بدنی وارده به اشخاص ثالث پاکسازی محیط و برداشت ضایعات تحت پوشش این بیمه قرار گیرد. بیمه تمام خطر پیمانکاران از جمله بیمه های تمام خطر می باشد ، به این معنی که تقریباً هرگونه زیان یا خسارت ناگهانی و غیر قابل پیش بینی که در طول مدت بیمه به اموال بیمه شده واقع در محل اجرای پروژه ساختمانی وارد شود مشروط بر اینکه به نحوی مشخص در بیمه نامه مستثنی نشده باشد تحت پوشش قرار می دهد که مهم ترین آنهاعبارتند از :

 •  آتش سوزی ، صاعقه ، انفجار ، سقوط هواپیما ، کاربـرد آب یا سـایـر اقـداماتی که به منظور اطفاء حـریق صورت می گیرد .
 •  سیل ، طغیان آب ، باران ، برف ، بهمن ، امواج عظیم دریا در اثر آتشفشان .
 • هرنوع طوفان .
 • زمین لرزه ، نشست زمین ، لغزش زمین و صخره ها .
 • دزدی ساده ، سرقت با شکست حرز .
 • اجرای ناصحیح کار ، عدم مهارت ، سهل انگاری ، اعمال توام با سوءنیت .
 • ازبین رفتن یا خسارت وارد به مصالح ساختمانی ، ماشین آلات ساختمانی و لوازم و تجهیزات ساختمانی را که در حین حمل و نقل در محدوده اجرای پروژه ، انبار داری ، یا در هنگام سوارکردن یا پیاده کردن ماشین آلات به وقوع بپیوندد را تحت پوشش قرار می دهد.

بیمه تمام خطر نصب E.A.R

به منظور نصب تجهیزات و ماشین آلات کارخانه وتاسیسات از هنگام تجهیز کارگاه تا پایان عملیات نصب وکارهای ساختمانی ، آزمایش و راه اندازی طرحهایی نظیر کارخانه های صنعتی و تولیدی، نیروگاهها ، خطوط‌ انتقال نیرو ، تاسیسات‌مخابراتی‌وتلویزیونی، ذوب اهن، فولادسازی راه آهن ، خطوط لوله نفت وگاز، پتروشیمی، پالایشگاه و… این بیمه نامه صادر می گردد. بیمه تمام خطر نصب پوشش بیمه ای گسترده ای را فراهم می آورد این بیمه نامه نیز همانند بیمه تمام خطر مقاطعه کاران از جمله بیمه های تمام خطر می باشد که تقریباً هرگونه زیان یا خسارت ناگهانی یا غیر قابل پیش بینی که در طول مدت بیمه به اموال بیمه شده وارد می آید مشروط به اینکه به نحوی مشخص در بیمه نامه مستثنی نشده باشد را تحت پوشش قرار می دهد که مهمترین آنها عبارتند  از :  آتش سوزی ، صاعقه ، انفجار، سقوط هواپیما ، همچنین خسارت ناشی از کاربرد آب و یا سایر اقداماتی که به منظور اطفاء حریق صورت می گیرد .

 • ـ سیل ، طغیان آب ، باران ، برف، بهمن ، امواج عظیم دریا در اثر آتشفشان .
 • ـ هرنوع طوفان .
 • ـ زمین لرزه ، نشست زمین ، لغزش زمین وصخره ها .
 • ـ دزدی ساده ، سرقت با شکست حرز .
 • ـ خطاهائیکه در هنگام نصب صورت پذیرد .
 • ـ سهل انگاری ، عدم مهارت ؛ عدم تجربه ، اعمال توام با سوء نیت .
 • ـ اتصال کوتاه ، جرقه زدن ، ولتاژ بیش از حد .
 • ـ فشار یا خلا بیش از حد ، ازهم گسیختن در اثر نیروی گریز از مرکز .
 • ـ حمل و نقل اشیاء مورد نصب در محوطه نصب .

بیمه شکست ماشین آلات M.B” Machinery Break”

این بیمه نامه برای کارخانه ها در زمان بهره برداری صادر می شود و خسارات فیزیکی ، ناگهانی و غیر قابل پیش بینی تاسیسات و تجهیزات و دستگاهها تا ارزش جایگزینی شامل هزینه نصـب حـقوق و عـوارض گمرکی و هزینه حمـل بیمـه می شود .

بیمه تمام خطر سازه های تکمیل شده C.E.C.R

پروژه های مهندسی مانند سدها ، راهها  ، پلها ، برجها ، طرحهای آبیاری و زهکشی و نظایر آن پس از اتمام عملیات و تحویل موقت به صاحبکار در دوره بهره برداری در معرض سوانح قراردارند که با این بیمه نامه اینگونه خطرات و سوانح طبیعی تحت پوشش قرار می گیرند .

بیمه تجهیزات پیمانکاری و ماشین آلات کارگاهی C.P.M

پیمانکاران می توانند ماشین آلات مکانیکی ، لودر ، گریدر ، بولدوزر ، بیل مکانیکی ، دستگاههای مکنده و حفاری ، پمپ و ویبراتور ، لیف تراک و جرثقیل خود را که مجاز به عبور و مرور در جاده های عمومی نمی باشد تحت این بیمه قراردهد .

بیمه تجهیزات الکترونیکی E.E

کلیه خسارات سخت افزاری ابزارهای ظریف الکترونیکی رایانه و … در مقابل خسارات ناشی از ضربه ، برخورد اجسام خارجی ، آبدیدگی ،  آتش سوزی و نوسانت برق تحت پوشش قرار می گیرد

بیمه عیوب اساسی و پنهان ساختمان (تضمین کیفیت ساختمان)

این بیمه نامه هرگونه نقصی در سازه های اصلی و جانبی ساختمان ناشی از طراحی غلط، اجرای نادرست، مواد و مصالح معیوب در طی مدت اعتبار بیمه نامه که به بیمه گر اعلام شود و در زمان صدور گواهی پایان کار و گواهی تایید بازرس فنی آشکار نشده باشد را تحت پوشش قرار می‌دهد.

بیمه بویلر و مخازن تحت فشار

ضمن بازدید و ارائه توصیه های ایمنی به بیمه گذاران خطر انفجار مخازن تحت فشار ، بویلرها و خسارتهای ناشی از آن تحت پوشش قرار می گیرند .

بیمه فساد کالا درسردخانه D.O.S

این بیمه نامه مکمل بیمه شکست ماشین آلات است و بیمه گذار می تواند همزمان با بیمه تجهیزات سردخانه ، خسارت ناشی از فساد کالاهای موجود در انبار سرخانه را در صورت از کار افتادگی دستگاههای تبریدی تحت پوشش قراردهد .