شش بیمه نامه‌ ای که نباید بدون آنها زندگی کرد!

بیمه نامه های حیاتی

شش بیمه نامه‌ ای که نباید بدون آنها زندگی کرد!

اگر مالک هستید و خودتان درخانه سکونت دارید باید بک بیمه نامه کامل شامل سرقت و آتش سوزی و … بخرید اما اگر میخواهید منزلتان را اجاره بدهید ، مجبور نیستید پوشش سرقت را خریداری کنید چون به هر حال اگر اسباب و اثاثیه اجاره نشینتان هم سرقت شود ، بیمه نامه شما کمکی به او نمیکند.

تا حالا با خودتان فکر کرده اید در مراحل و موقعیت های مختلف زندگی ممکن است به چه بیمه نامه هایی احتیاج پیدا کنید؟ این سوال از سوی هرکسی ممکن است جوابهای مختلفی داشته باشد. خیلی ها یک بیمه نامه را بیشتر به رسمیت نمیشناسند ، آن هم چون اجباری است اما خیلی ها هم ممکن است یکی دو بیمه نامه دیگر را به فهرستشان اضافه کنند.

از نظر ما هر کسی به همه این بیمه نامه ها ی نیاز دارد اما اگر هزینه تان بالا میرود حداقل چندتایی را که فکر میکنید ضروریت است ، انتخاب کنید. همین امروز هم دیر است. سعی کنید در اولین فرصت خودتان را به این بیمه نامه ها تجهیز کنید تا با دست پرتر به سراغ حوادث و تنگناهای مختلف بروید.

بیمه نامه های معرفی شده دراین گزارش جزو بیمه نامه هایی هستند که جبران خسارتی را تعهد میکنند. برای این که از بیمه به عنوان یک سرمایه گذاری استفاده کنید باید سراغ بیمه های سرمایه ای مانند بیمه عمر و مستمری بروید. آنچه در مورد تبدیل شدن صنعت بیمه به یکی از شاخه های مهم بازار پول وسرمایه گفته میشود ، مربوط به بیمه های سرمایه ای است.

۱- بیمه مسوولیت ؛ بیمه نامه های متنوع زیر سایه شخص ثالث

اولین پکیج بیمه ای که باید سراغش بروید بیمه های مسوولیت است. بیمه شخص ثالث تنها یکی از این بیمه نامه ها است. کسانیکه خودرو شخصی دارند یا کارشان به نوعی به وسیله نقلیه شان مرتبط است به دلیل اجباری بودن این بیمه نامه حتما آنرا خریداری کرده اند اما به این معنی نیست که دیگر با پکیج بیمه مسئولیت خداحافظی کنید. هرکسی بنا به شغلش میتواند بیمه نامه های دیگری را هم ازاین رسته بیمه ای انتخاب کند. پزشکان ،مهندسان ،کارفرماها و … همه آنها مسئولیت هایی در قبال مراجعان و کارمندانشان دارند. اگر شغل شما هم به گونه ای است که مسئولیتی بر عهده تان است بیشتر در این بخش جستجو کنید و بیمه نامه های مرتبط راخریداری کنید.

چگونه انتخاب کنیم: همه شرکت های بیمه و نمایندگی های آنان لیستی از انوع بیمه های مسئولیت را دراختیار دارند. اول لیست با شخص ثالث شروع میشود ، با رسیدن به آخرلیست ممکن است با بیمه نامه هایی مواجه شوید که تا به حال اسمشان را نشنیده اید .  همین که توضیح یک پاراگرافی مربوط به آنرا بخوانید متوجه خواهید شد برخی ازاینها همان چیزی است که مدتها دنبالش بوده اید.

نکته: بیمه حوادث سرنشین در شخص ثالث را باید جدا گانه بخرید. بیمه شخص ثالث مسوولیتی در قبال جبران خسارت وارده به راننده مقصر ندارد.

۲- بیمه های درمانی ؛تکمیلش نکنید به مشکل خواهید خورد

بیمه های درمانی دردونوع عمده بیمه های پایه و تکمیلی دسته بندی میشوند.درمورد بیمه های پایه شما اگر از بیمه تامین اجتماعی استفاده میکنید کافی است اما اگر دفترچه خدمات درمانی روستایی وشهری دراختیاردارید میتوانید برای آن مکمل های پایه هم بگیرید اما مهمتر از آن بیمه تکمیلی است. هر کسی با داشتن هرنوع بیمه درمانی پایه ای نیازبه بیمه تکمیلی دارد. این بیمه نامه کاملا تجاری است وازسوی شرکتهای تجاری عرضه میشود . دراین مورد شما با انتخاب های متنوعی روبرو هستید.

چگونه انتخاب کنیم : اگرمی خواهید از بیمه تکمیلی تان به بهترین شکل استفاده کنید باید انتخاب درستی انجام داده باشید. اگرازطرف محل کارتان به بیمه معرفی شده اید شک نکنید کارفرمای شماحداقل ترین پوشش ممکن رابرایتان خریده ، خودتان به شرکت بیمه بروید و پوششها را با هزینه شخصی بالا ببرید. اگر هم خودتان میخواهید بیمه تکمیلی خانوادگی بخرید حتما اول ازنماینده بیمه بخواهید انواع پوشش ها رابرایتان معرفی کند. به حق بیمه فکرنکنید وبالاترین پوشش راخریداریکنید.

نکته: بیمه نامه هایی مانند بیمه سرطان وبیمه ناباروری جزو بیمه های خاص درمانی است که توسط شرکت های خاص بیمه ای عرضه میشود. داشتن بیمه سرطان یک ضرورت انکارناپذیراست.

۳- بیمه بدنه ؛ یک نام وچند کاربرد

بیمه بدنه اتومبیل جزو بیمه های مسئولیت نیست. دلتان رابه اینکه هنگام خرید شخص ثالث بیمه حوادث سرنشین هم خریده اید خوش نکنید. بیمه بدنه یک بیمه نامه ضروری است که شامل پوششهای مختلف است. فکر نکنید فقط وقتی تصادف کنید میتوانید سراغ دفترچه بیمه بدنه تان بروید. شما میتوانید درقالب همین بیمه نامه ماشین تان رادرمقابل سرقت،آتش سوزی و … هم بیمه کنید. البته درانتخاب نوع بیمه بدنه حق انتخاب با شماست.

چگونه انتخاب کنیم: برای انتخاب یک بیمه بدنه مناسب باید به نکات مهمی توجه کنید. اگر شما ماشین تان را در پارکینگ پارک میکنید با ریسک کمتری نسبت به کسانی که پارکینگ ندارند در مورد سرقت لوازم اتومبیل تان مواجه هستید پس با خرید حداقلی از سرقت و تمرکز روی سرقت کلی ، پوشش تصادف را بالا ببرید. صاحبان وسایل نقلیه عمومی میتوانند روی این بخش که هزینه های توقف در تعمیرگاه را جبران میکند تمرکز بیشتری کنند.

نکته: نمایندگی های بیمه خیلی مایل نیستند جزییات این بیمه نامه را برای مشتری معرفی کنند. خرید بیمه بدنه به این آسانی ها هم که فکر میکنید نیست. قبل از خرید حتما خوب همه پوششهای آنرا مطالعه کنید.

۴- بیمه منازل مسکونی؛اجاره نشین ومالک ندارد

اگرشماهم درآپارتمان زندگی کنید ودرطبقات بالاتر ساکن هستید همیشه باید نگران ترکیدن لوله های آب وفاضلاب باشید ؛ آن  هم نه فقط به خاطر خسارتی که به منزلتان ممکن است وارد شود بلکه مهمترازآن به خاطرغرامتی که باید به همسایه هایتان در طبقات پایین تر بپردازید یا این که اگر جزو آدمهای خوشبختی هستید که در یک خانه ویلایی سکونت دارید حتما میدانید خطر سرقت از خانه تان دو برابر آپارتمان هاست.

به طور کلی خانه واثاث آنرا خطرهای مختلفی تهدید میکنند ونکته ای که باید به آن توجه کنید این است که همه این خطرها قابل بیمه شدن هستند ،آتش سوزی ، انفجار ،صاعقه ،سیل ،طوفان ،زلزله ،سرقت ،ترکیدگی لوله آب، خرابی های ناشی از برف وباران ،شکست یا ترکیدگی شیشه تنها بخشی ازاین خطرهاهستند که شما میتوانید به راحتی با خرید یک بیمه نامه جامع به عنوان بیمه منازل مسکونی آنرا بیمه کنید.

چگونه انتخاب کنیم: اگرمالک هستید وخودتان در خانه سکونت دارید باید بک بیمه نامه کامل شامل سرقت وآتش سوزی و … بخرید اما اگر میخواهید منزلتان را اجاره بدهید، مجبور نیستید پوشش سرقت را خریداری کنید چون به هر حال اگر اسباب واثاثیه اجاره نشینتان هم سرقت شود ، بیمه نامه شما کمکی به او نمیکند.

نکته:  بیمه نامه مشمول مکانهای تجاری هم میشود.

۵- بیمه حوادث ؛پاتکی به همه اتفاق های ناخواسته

بیمه حوادث یکی از بیمه های مهم اما درعین حال ناشناخته در کشور به حساب می آید. بیمه نامه ای که برای هرکسی در هر موقعیتی یک ضرورت است. این بیمه نامه درانواع مختلفی مانند بیمه حوادث تمام اوقات ،ناشی از کار، زندگی خصوصی، ورزشی، راننندگی، مسافرت با هواپیما،مسافرت با هرنوع وسیله نقلیه وسرنشینان وسایل نقلیه موتوری، زمینی عرضه میشود. این بیمه نامه درحال حاضردرهمه شرکت های بیمه عرضه میشود. به دسته بندی حوادث توجه کنید.

چگونه انتخاب کنیم: هرچند با توجه به این موضوع میتوان به هرکسی توصیه کرد با توجه به موقعیت و فعالیتهایش نوعی خاص ازاین بیمه نامه راخریداری کند اما مناسب ترین آن بیمه حوادث تمام وقت است. با خرید این بیمه نامه شما حتی نیازی به خرید بیمه زلزله وحوادث طبیعی هم نخواهید داشت. البته اگر میخواهید هزینه تان را کاهش دهید میتوانید برخی پوشش ها راحذف کنید؛ مثلا اگر زیاد اهل کوه نوردی ومسافرت باهواپیما و ورزش نیستید این پوششها را از بیمه تان حذف کنید اما یادتان باشد در گاوصندوق تان جایی برای بیمه حوادث برای خود وخانواده تان باز کنید.

نکته: بیمه حوادث گروهی را میتوانید برای گروه های یغیرازخانواده تان هم تهیه کنید. مثلا یک اکیپ که میخواهند بروند کوه ، میتوانند یک بیمه نامه موقت مثلا ۱۰ روزه بخرند.

۶- بیمه اجاره نشینی؛ تضمینی برای یکسال آینده

یکی از مسائل مهم در اجاره نشینی برای آدمها ی نکته بین این است که درحوادثی مانند آتش سوزی بیمه نامه های ساختمانی فقط حاضر به جبران خسارات مالک هستند و مسئولیتی در قبال اموال اجاره نشینها نمی پذیرند. این یعنی اگر اجاره نشینی احیانا با حادثه ای مانند آتش سوزی مواجه شود و هرچه دارد وندارد را از دست بدهد، نمیتواند برای جبران خسارت مالی دلش را به بیمه حوادث مالک ساختمان خوش کند. اواگربیمه حوادث داشته باشد بیمه صرفا خساراتی را که به ملک و هرآن چه به او متعلق باشد پرداخت میکند. این موضوع خودش واقعا یکی ازمشکلات مهم اجاره نشینی است.

چگونه انتخاب کنیم: اوایل قراربود فقط اجاره نشین های بخش مسکونی را تحت پوشش قرار دهد اما با توجه به مشکلاتی که اجاره نشینهای تجاری با آن مواجه اند این بخش هم مورد توجه قرار گرفت و جالب است بدانید که دراین بخش هم همان مشکل اصلی وجود دارد؛ یعنی بیمه حوادث مالک ملک تجاری، فقط خسارت وارده به ملک را جبران میکند نه اموال اجاره نشین که همه آنچه را در یک مکان تجاری قرار است به فروش برسد شامل میشود تحت پوشش قرار ندارد.

با اصلاحاتی که شرکتها یبیمه در این طرح انجام دادند، اجاره نشین های واحدهای تجاری ،صنعتی وتولیدی نیز میتوانند ازای ننوع بیمه نامه ها استفاده کنند که باتوجه به ریسک بالای فعالیتشان میتواند یک نوع آرامش روانی برای آنها خصوصا کسانی که کسب وکارهای کوچک دارند ایجاد کند. باطراحی این رشته بیمه ای به راحتی میتوان خطراتی از جمله آتش سوزی، دزدی، هزینه اسکان موقت، زیان های ناشی از سیل وطوفان وحتی هزینه های اضافی زنندگی را که ممکن است مستاجر نتواند پرداخت کند، بیمه کرد.

نکته: فکرنکنیداین بیمه نامه فقط قرار است اموال مستاجران را درمقابل حوادث مختلف بیمه کند. دراین بیمه نامه هم مانند سایر بیمه نامه ها این امکان وجود دارد که خریدار آن با پرداخت حق بیمه اضافی علاوه برخطرات اصلی، پوششهای دیگر از جمله هزینه های پزشکی ناشی ازحوادث ومسئولیت در قبال دیگران را نیزتهیه کند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *